Zabytkowa kopalnia

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDOZabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego – Jedyna w Europie kopalnia węgla kamiennego ze zjazdem prawdziwą klatka szybową na poziom 170 oraz 320.

Powstanie kopalni „GUIDO” wiąże się z XIX wieczną rewolucją przemysłową na Śląsku.
Książe Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu był założycielem i właścicielem kopalni nazwaną jego imieniem, która powstała w 1855 roku dla eksploatacji węgla Kamiennego na potrzeby huty, również do niego należącej.

Po wyeksploatowaniu złóż węgla kopalnię przekształcono w centralny węzeł odwadniania w rejonie, stracił on jednak na znaczeniu w latach 30-tych XX wieku, kiedy to kopalnie, którym służył, zaczęły wydobywać węgiel na niższych pokładach. Od tego czasu kopalnia GUIDO znalazła się na marginesie działalności górniczej, a po II wojnie światowej stała się nieczynnym rejonem Kopalni Makoszowy ( Dzisiaj Kopalnia Sośnica-Makoszowy).

W roku 1967, na bazie zakładu Górniczego, została utworzona „Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300”, w której były prowadzone doświadczenia eksploatacyjne z maszynami górniczymi, produkowanymi w zakładach KOMAG – Gliwice. W roku 1982 na terenie tej kopalni został uruchomiony „Skansen Górniczy Guido”, który niestety w 1996 roku zakończył swoją działalność. Już wtedy była to jedyna kopalnia węgla kamiennego udostępniona dla ruchu turystycznego. W 1987 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał stare XIX – wieczne wyrobiska, budynki maszyny wyciągowej i nadszybia, a także działaniom wielu ludzi, którym leży na sercu zachowanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu i miasta, podjęto kroki, które miały na celu uratowanie tego obiektu poprzez adaptowanie go na cele muzealno – turystyczne.

16 czerwca 2007 roku „Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO” otworzyła swoje podwoje dla turystów – obecnie strefę naziemną oraz poziom 170. Uruchomiono również poziom 320, który w założeniu ma oddawać specyfikę pracy na współczesnej kopalni. Oprócz tego planowana jest na tym poziomie również podziemna strefa sztuki i rozrywki.Wyjątkowość tego miejsca staje się oczywista już w momencie przekroczenia bramy – gdy znajdujemy się na terenie strefy naziemnej, pełnej wspaniałych, wielkogabarytowych eksponatów takich jak maszyna wyciągowa z 1927 roku, koło linowe maszyny wyciągowej z 1934 roku, i wiele innych. Następnym etapem jest zjazd prawdziwą klatką szybową na poziom 170 m. Z podszybia kopalnianego trasa prowadzi nas w głąb podziemi poprzez wykuty w litej skale przekop. W klimat XIX-wiecznej kopalni wprowadzą nas świetnie zachowane stajnie końskie sprzed przeszło stu lat. Kopalniane chodniki doprowadzą nas do wielkich, murowanych komór w których można zapoznać się z problematyką odwadniania podziemnych wyrobisk.Na tym poziomie udało się pokazać tradycje i kulturę górniczą – możemy obejrzeć ekspozycje górniczych narzędzi, lamp sprzętu ratunkowego oraz piękną wystawę geologiczną. Wszystko w doskonale zachowanych korytarzach i komorach górniczych. Bardzo ciekawa też jest budowa geologiczna tego miejsca. Warstwy skał z zapisanymi na nich śladach tektoniki, nacieki, kryształy kalcytu – wszystko to składa się a ten swoisty rezerwat przyrody nieożywionej, który potęguje niepowtarzalną atmosferę tego podziemnego świata.

Poziom Sztuki
Kopalnia Guido oprócz ochrony zabytków oraz działalności turystycznej prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Celem ?poziomu sztuki? jest udostępnienie całej palety wydarzeń artystycznych mieszkańcom regionu, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

Muzyka na Poziomie
W ramach „Muzyki na Poziomie” koncerty odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 20.00.
Ostatni zjazd do sali na poziomie 320 jest o godz. 19.50. Serdecznie zapraszamy.

Teatr na Poziomie
?Griga? na ?Guido?
W unikatowej scenerii ?Teatru na Poziomie 320m? – podobno najgłębiej położonego ?teatru? w Europie swój spektakl zaprezentuje Teatr Nowy Z Warszawy. ?Griga obchodzi imieniny? to pełna emocji historia trzech przyjaciół, którzy po wielu latach spotykają się na imieninach kolegi jeszcze z czasów głębokiej podstawówki. Na scenie nastrój późnego zimowego chłodu zakrapianego czystą wódką, gdzie co chwila rozpalane są namiętności sprawia, że widz daje się wciągnąć w otchłań wspomnień, wzruszeń i młodzieńczej fascynacji erotyką.

W ramach „Teatru na Poziomie” przedstawienia odbywają sie w każdą pierwszą niedziele miesiąca o godz. 18.00. Ostatni zjazd do sali na poziomie 320 jest o godz. 17.50.

 

Cennik Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „GUIDO”

Zwiedzanie poziomu 170
Osoba dorosła 20 PLN
Młodzież szkolna, emeryci, renciści 17 PLN
Grupy szkolne liczące powyżej 10 osób, 12 PLN od osoby

Zwiedzanie poziomu 320
Osoba dorosła 25 PLN
Młodzież szkolna, emeryci, renciści 20 PLN
Grupy szkolne liczące powyżej 10 osób, 15 PLN od osoby

Bilet łączony (zwiedzanie jednorazowo poziomu 170 oraz 320).
Osoba dorosła 35 PLN
Młodzież szkolna, emeryci, renciści 30 PLN
Grupy szkolne liczące powyżej 10 osób, 20 PLN od osoby

Otwarte od środy do niedzieli.

Dzieci mogą zwiedzać poziom 170m bez limitu wieku wraz z opiekunem.
Na poziom 320m dzieci mogą zjeżdżać od 7 roku życia.

Godziny zwiedzania śr-pt : 9:00 – 14.30 sb- nd : 12:00 – 17:30
Rezerwacje czynne: śr-pt : 8:30 – 15:00 sb- nd : 12:00 – 17:00

KONIECZNA rezerwacja grup oraz osób indywidualnych

pod telefonem: 032 2714077 wew. 5183

Źródło http://www.miasteria.pl