Pomnik Powstańców Ślaskich w Katowicach

Rondo (skrzyżowanie ul. Korfantego i Roździeńskiego)

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach to największy monument w Polsce, upamiętniający trzy powstania zbrojne Polaków przeciwko władzom niemieckim Górnego Śląska. Ten popularny pomnik w kształcie 3 orlich skrzydeł (symbolizujących 3 powstania śląskie) jest jednym z symboli Katowic, stojącym naprzeciw Spodka.

Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku, a autorami projektu byli rzeźbiarz Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki. Całą konstrukcję odlano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach jest jednym z najważniejszych symboli miasta oraz całego regionu Górnego Śląska. Znajduje się on na Placu Powstańców Śląskich, który jest centralnym punktem miejskiego krajobrazu.

Pomnik został odsłonięty 1 września 1967 roku, w rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz Gustaw Zemła. Pomnik ma formę monumentalnej kompozycji, na której centralne miejsce zajmuje grupa trzech postaci symbolizujących powstańców śląskich walczyjących o niepodległość. W rękach trzymają one narzędzia pracy, co ma podkreślać zarówno ich związek z regionem przemysłowym, jak i ducha walki o wolność.

Obok grupy powstańców znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca sceny walki oraz symboliczne elementy z historii Górnego Śląska. Całość pomnika wieńczy wielka płaszczyzna z napisem „Powstańcom Śląskim” oraz datą „1919-1921”, upamiętniającą okres trzech powstań śląskich.

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach jest nie tylko miejscem upamiętniającym bohaterów walk o niepodległość, ale także ważnym punktem spotkań i demonstracji patriotycznych. To miejsce, które stanowi istotną część tożsamości kulturalnej mieszkańców Katowic oraz całego Śląska.

Więcej atrakcji na : https://slask.dlaludzi.eu/